Asertywność. Sięgnij po to, czego chcesz nie raniąc innych

GWP - Asertywność - Robert Alberti, Michael EmmonsAutorzy: Robert Alberti, Michael Emmons

"Uwierz w życie!
Zawsze ludzie będą żyć i czynić postępy, aby wieść wspanialsze, głębsze i pełniejsze życie" W.E.B. DuBois

Spotkałam się z twierdzeniem, że asertywność to tylko umiejętność mówienia "nie". Jakże to uproszczone pojmowanie asertywności.

To czym tak naprawdę jest asertywność?

Umiejętność odmawiania jest tylko jednym z jej aspektów, ale równie ważny jest cały wachlarz innych zachowań. Sposób wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń, poczucia winy. Również przyjmowanie krytyki, ocen, pochwał i wiele innych zachowań, które tworzą się z postawy asertywnej - stanowczej i elastycznej zarazem, w której ceni się przede wszystkim autentyczność opartą na szacunku do siebie i innych. Asertywność jest też zgodna z uprzejmością, troskliwością, współczuciem, empatią i grzecznością. Prawdziwie asertywny styl życia polega też na trosce o innych i ich prawa. Jest to patrzenie na siebie oraz innych ludzi i traktowanie ich jak wartość.

Często spotykam się z tym, że ludzie w swoich kontaktach traktują drugą osobę jak przeciwnika lub wykorzystują go nie dając nic w zamian. Postawa asertywna jest tego przeciwieństwem. Wtedy traktujemy innych ludzi jak godnych siebie partnerów, od których możemy się wiele nauczyć. To dążenie do tego, by stosunki z innymi opierać na zaufaniu i szczerości. Dzięki temu można mieć więcej satysfakcji z kontaktów i nawiązywanych relacji.

Książka Roberta Alberti i Michael Emmons sugestywnie i w uporządkowany sposób przedstawia nam wszelkie aspekty związane z tym pojęciem. Jest mowa o prawie do wyrażania siebie i zdefiniowanie czym jest owa asertywność. Nie wystarczy wiedzieć. By wprowadzić zmiany do swojego życia trzeba jeszcze działać Tu autorzy przychodzą z pomocą sugerując sposób i poszczególne kroki ułatwiające stanie się osobą potrafiącą świadomie wyrażać swoje potrzeby i oczekiwania.

Poruszają także temat złości oraz sposoby radzenia sobie z nią. Obalają powszechne przekonanie, iż złość jest zachowaniem. Tłumaczą na przykładach, że złość jest uczuciem i każdy jej doświadcza, choć w różny sposób wyraża. W podobny sposób rozprawiają się z wieloma innymi obiegowymi opiniami i mitami dotyczącymi kształtowania relacji międzyludzkich. Radzą jak być asertywnym w pracy, w seksie i intymności, jak postępować z trudnymi ludźmi. Przekonują, że czasami wystarczy wypowiedzieć zdanie "Kiedy zwraca się pan do mnie w ten sposób, nie jestem skłonna zrobić tego, o co pan prosi", by poradzić sobie z trudnym klientem, sąsiadem lub współpracownikiem.

Spodobało mi się w książce, że autorzy podkreślili, że z asertywnością, tak jak z każdą wyuczoną postawą, można przesadzić. Napisali:

"Nie musisz się domagać swoich praw cały czas. Jakże nudne - i grubiańskie - jest dbanie, żeby zawsze być wysłuchanym, i ciągłe wypowiadanie się głośno. Spraw, by asertywność była jednym z narzędzi w twoim repertuarze zachowań, jednym ze sposobów działania, które można zastosować, kiedy to ważne i potrzebne."

Polecam książkę wszystkim a w szczególności tym, którym zaciska się gardło, gdy chcą o coś poprosić i tym, którzy agresywnie domagają się respektowania swoich potrzeb. Zarówno jednym jak i drugim przyda się garść porad zebrana przez autorów nie tylko w formie informacyjnej, ale także w formie pokaźnego zbioru ćwiczeń. Wielu już z tej książki skorzystało. W ciągu 39 lat doczekała się wielu wydań i tłumaczeń na różne języki świata.