Podróże i zetknięcia z innymi prowadzą do wewnętrznego wyzwolenia spod siły przyjętych konwencji myślowych. Uczą szybciej i ciekawiej niż podręczniki akademickie.
Szczęście to nie przypadek
Autorzy: John Krumboltz, Al Levin
Od lat interesuję się koincydencjami, czyli wpływem znaczących przypadków na życie. Jednakże sięgając po książkę "Szczęście to nie przypadek" autorstwa Johna D. Krumboltza oraz Ala S. Levina - dwóch doradców zawodowych i specjalistów od budowania kariery nie myślałam, że trafi mi się taka gratka. W tej dziedzinie raczej spodziewałam się porad jak skutecznie, odpowiedzialnie i krok po kroku budować swoją pozycję zawodową, plus zestawu odpowiednich ćwiczeń na motywację, bo z tym często dość trudno. Owszem o motywacji i odwadze pójścia za głosem intuicji było sporo, ale z całą resztą autorzy rozprawili się bezwzględnie.
Na celownik wzięli garść mitów zgodnie, z którymi żyje duża część społeczeństwa a które bardzo mocno w nas utrwala szkoła. Mówią, że nie trzeba nadmiernie wytyczać swojej ścieżki kariery, tylko być otwartym na niezaplanowane zdarzenia, gdyż te, umiejętnie wykorzystane mogą nadać inny bieg naszemu życiu. Nie musimy też jak najwcześniej odkrywać swoich talentów i pasji ani już w szkole wiedzieć co będziemy robić w dorosłym życiu. Dzięki temu unikniemy jednotorowej wizji przyszłości i będziemy pozytywnie reagować na wyzwania. Nie musimy również wszystkiego planować i skrupulatnie trzymać się raz obranej drogi - czasem trzeba zejść z drogi, która prowadzi nas donikąd. Mamy prawo popełniać błędy, bo uczenie się na nich może nam przynieść sukces.
Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wpajane latami przekonania zakorzeniają się w nas głęboko, utrudniając skuteczne wprowadzanie zmian w życiu. Autorzy przytaczają w książce wiele historii o tym, jak przypadkowe i nieoczekiwane wydarzenia wpłynęły na życie wielu ludzi. Pokazują, że mamy niewielki wpływ na losowe wydarzenia pojawiające się w naszym życiu, za to tylko od nas zależy jak na nie zareagujemy - z otwartością wobec niesionych przez nie możliwości i zmian czy z lękiem przed nimi.
John D. Krumboltz napisał: "Odkryłem, że na życie i karierę każdego z nas wpływają nieplanowane zdarzenia - tak, jak na moje życie. Jesteśmy nauczeni, że powinniśmy planować nasze przyszłe życie zawodowe, ale niewielu dorosłych Amerykanów pracuje w zawodzie, który zaplanowali mając 18 lat. W świecie szybkich zmian ważne jest, by być uważnym i otwartym na nowe możliwości. Nie trzeba trzymać się jednego zawodu. Możemy mieć możliwość zmiany na coś lepszego. Uwolnienie od niemożliwej do zrealizowania koncepcji całego życia zaplanowanego z wyprzedzeniem daje poczucie wolności."
Książka jest wartą polecenia pozycją ze względu na autentyczność przytaczanych przykładów a także dzięki dużemu zbiorowi proponowanych przez autorów ćwiczeń. Język i forma są również bardzo przystępne a okraszenie wszystkiego dużą porcją humoru sprawia, że czyta się łatwo i przyjemnie. Autorzy radzą "nie trzymaj się kurczowo złych wyborów" a ja od siebie dodaję - i bierz odpowiedzialność za swoje marzenia...
Mnie zainteresował najbardziej rozdział 7 "Weź tę pracę - a później naucz się, jak ją wykonywać". Była tam sugestia wyjścia zupełnie poza utarty schemat, że najpierw trzeba się długo uczyć danej pracy by zacząć ją wykonywać. Autorzy przytoczyli przykład pewnej wiceprezeski jednego z największych światowych wydawnictw, która mawiała: "Nigdy nie przyjmowałam pracy, którą potrafiłam wykonywać". Owa kobieta zawsze potrafiła przekonać potencjalnego pracodawcę, że jest w stanie nauczyć się wypełniać nowe obowiązki, gdyż jest kreatywna i mając motywację szybko się uczy.
Umiejętność sprostania wyzwaniom jest bardzo ważna w kreowaniu własnego życia i do tego zachęcają autorzy mówiąc "przejmij ster i uczyń swoje życie satysfakcjonującym".