Wykorzystuj cały świat jako szkołę.
Ku doskonałości. 30 dni pracy nad sobą
Autorka: Iwona Majewska-Opiełka
Zaglądam na stronę internetową autorki i czytam:
"Moja misja prywatna: Nic błahego! Nadaję codziennie sens mojemu życiu. Afirmuję radość istnienia. Prowadzi mnie poczucie wartości, odpowiedzialny wybór i kompas spójności wewnętrznej."
Z książkami Iwony Majewskiej-Opiełki spotkałam się wcześniej, gdyż jest autorką powyżej dziesięciu ciekawych pozycji dotyczących samorozwoju. Słowom sukces, lider i skuteczność nadała ona bardziej kobiecy wydźwięk pokazując, jak można znaleźć swoje miejsce na drabinie społecznej nie tracąc empatyczności, wrażliwości i poczucia swoistej kobiecej siły.
"Ku doskonałości. 30 dni pracy nad sobą" jest książką dualną, posiadającą dwa plany - retrospektywny bazujący na dziennikach sprzed lat i bieżący, który dokonuje wglądu w to, co autorka osiągnęła na drodze realizacji swoich postanowień przez kolejnych dwanaście lat.
Ogromna wartość książki tkwi w owym retrospektywnym zapisie drogi, którą przeszła sama autorka od 1990 roku, od chwili kiedy, jak sama określiła, doznała "pierwszego olśnienia" i zajęła się samorozwojem. 12 lat to wystarczająco dużo czasu by móc ocenić, które strategie życiowe nam się sprawdziły a gdzie warto dokonać modyfikacji. Te lata dla autorki były pracowite, napisała kilka książek a przeczytała, jak sama zaznacza, znacznie więcej. Jako trenerka i twórczyni Akademii Skutecznego Działania przeszkoliła kilka tysięcy osób spełniając się przy tym na kilku płaszczyznach zarówno prywatnych jak i zawodowych.
Przygoda z samorozwojem zaczęła się dla autorki między innymi od przetłumaczenia książki Stephena R. Coveya "7 nawyków skutecznego działania" a potem uczestniczenia w jego warsztatach na ten sam temat. Zarówno książka jaki i sam autor na tyle zafascynowały Iwonę Majewską-Opiełkę, że zdecydowała się sama poeksperymentować ze sobą przez kolejnych 30 dni stosując "siedem nawyków skutecznego działania".
Siedem prostych metod, które mogą zmienić życie każdego człowieka pod warunkiem, że zdoła narzucić sobie trochę samodyscypliny i wykrzesze w sobie odpowiednie zaangażowanie. Oto one:
- Bądź "proaktywny" - weź odpowiedzialność za swoje życie.
- Zaczynaj każde przedsięwzięcie z wizją jego końca - określ swoje cele działania.
- Rób zawsze najpierw to, co najważniejsze.
- Myśl i działaj zgodnie z zasadą "ja wygrywam - ty wygrywasz" (ang. "win-win").
- Dąż do zrozumienia innych - słuchaj uważnie tego, co inni mają do powiedzenia.
- Dąż do synergii - kształć w sobie umiejętność współdziałania.
- "Ostrz piłę" - dbaj o siebie, regeneruj siły.
Autorka wprowadziła siedem nawyków do swojego życia a pierwotna wersja jej książki była relacją z jej dziennika dokumentującego trzydziestodniowy eksperyment. Obecna wersja komentuje tamte zapiski z perspektywy kolejnych 12 lat pracy nad samodoskonaleniem. Urzekły mnie fragmenty, w których autorka potrafi szczerze opowiedzieć o swoich dylematach i porażkach, przyznać się do słabości a potem zakończyć wywód ciepłym stwierdzeniem i pozytywnym przesłaniem. Osobisty dziennik został uzupełniony o listy czytelników, anegdoty, sentencje i cały zestaw ćwiczeń "Pracuj ze mną!"
Pokazując na własnym przykładzie Iwona Majewska-Opiełka zachęca do dbania o siebie w czterech równorzędnych obszarach życia: cielesnym, emocjonalnym, intelektualnym i duchowym. Zwraca uwagę na role, które na danych etapach życia pełnimy i jak wywiązywanie się z nich ma wpływ na nasz harmonijny rozwój. Zachęcam do aktywnego przeczytania tej książki tzn. do czytania równoległego z pracą nad własnym samorozwojem. Wystarczy dziennik, kalendarz i... chęć do zaczęcia przygody, która może okazać się najbardziej pasjonującą w życiu.
"Zatem zmieniając siebie, zmieniasz świat. Uwierz mi, to najpewniejsza droga do lepszego jutra."